THC-V i CBD-V: kannabinoidy o działaniu przeciwwymiotnym

Wielu użytkowników konopi donosi, że palenie marihuany prowadzi do zmniejszenia nudności. Chociaż jest to element powszechnej wiedzy o marihuanie, to jak dotąd przeprowadzono bardzo niewiele badań na temat mechanizmu hamowania nudności przez kannabinoidy.

Wykorzystanie marihuany do redukcji mdłości

Zdolność hamowania mdłości przez marihuanę jest niekiedy wykorzystywana do łagodzenia objawów przyjmowania chemioterapii. Od lat wiadomo, że substancje obecne w konopiach mogą być wykorzystywane do leczenia niektórych nowotworów i że mogą wspierać rekonwalescencję chorych. Do niedawna nie było jednak jasne, które dokładnie substancje odpowiadają za przeciwwymiotne działanie konopi. Obecnie wiemy, że najprawdopodobniej są nimi tetrahydrokannabiwarin (THC-V) i kannabidiwarin CBD-V.

Czym są THC-V i CBD-V?

THC-V i CBD-V są mało znanymi kannabinoidami o słabo poznanych właściwościach.

CBD-V nie wywołuje efektów psychoaktywnych i jest prekursorem THCV. THC-V jest homologiem tetrahydrokannabinolu i wykazuje pewne działanie psychoaktywne. Jednocześnie zmniejsza działanie tetrahydrokannabinolu, ponieważ hamuje działanie receptora kannabinoidowego CB1.

Co pokazują badania?

W kanadyjskim Ontario przeprowadzono badania nad wpływem THC-V i CBD-V na nudności. W badaniu wykorzystano szczury, którym podawano oba kannabinoidy, a do porównania wyników wykorzystano szczury przyjmujące lek na otyłość o nazwie Rimonabant.

Wyniki eksperymentów pokazały, że w przeciwieństwie do Rimonabantu, THC-V i CBD-V nie wywoływały u szczurów nudności. Podczas badań sprawdzono także, czy oba kannabinoidy są w stanie zahamować mdłości i wymioty wywołane podawaniem toksyn. Wynik okazał się pozytywny: THC-V i CBD-V, zgodnie z oczekiwaniami, powstrzymywały wymioty u szczurów.

Leczenie nudności za pomocą THC-V i CBD-V

Badania kanadyjskich naukowców udowadniają, że wciąz niewiele wiemy zarówno o działaniu samych konopi, jak i o potencjalnym wykorzystaniu poszczególnych substancji produkowanych w tych roślinach. Tetrahydrokannabiwarin i kannabidiwarin mogą już niedługo znaleźć zastosowanie jako składniki leków przeciwko nudnościom. Kto wie, jaki jeszcze potencjał kryje się w konopiach i do produkcji jakich leków można je będzie wykorzystać?

 

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu czerwiec 8, 2022