Możliwe oddziaływania pomiędzy marihuaną a antybiotykami

Czym są antybiotyki i jak działają?

Antybiotyki to substancje, które hamują wzrost i podział bakterii. Pierwszym antybiotykiem zastosowanym przez człowieka była odkryta przez Alexandra Fleminga penicylina. Obecnie są one powszechnie stosowane w leczeniu chorób o podłożu bakteryjnym. Jednakże nadużywanie antybiotyków oraz niewłaściwe ich stosowanie (np. w infekcjach wirusowych) powoduje, że coraz więcej bakterii uodparnia się na ich działanie.

Możliwe interakcje antybiotyków z THC

Antybiotyki mogą wchodzić w interakcje z innymi przyjmowanymi przez nas substancjami. Obecna wiedza medyczna wskazuje jednakże, że w przypadku marihuany do takiej interakcji prawdopodobnie nie dochodzi lub dochodzi rzadko. Wynika to z  odmiennej budowy cząsteczek THC oraz antybiotyku. Przykładem działania niepożądanego związanego z interakcją THC – antybiotyk są problemy gastryczne zgłaszane przez użytkowników antybiotyków z grupy makrolitów.

Kwestie i uwarunkowania prawne

Należy jednak pamiętać o jednej kwestii. Substancje medyczne, w tym antybiotyki, są badane pod kątem możliwych interakcji z legalnymi substancjami o charakterze ogólnodostępnym, jak jedzenie czy alkohol. Ponieważ marihuana w wielu krajach jest nielegalna, producenci leków nie mają obowiązku sprawdzać możliwych niepożądanych działań produkowanych przez siebie antybiotyków w interakcji z THC. Kwestia możliwego szkodliwego oddziaływania marihuany i antybiotyków nie została więc dokładnie przebadana. W razie wystąpienia działań niepożądany mogą się pojawić problemy ze zgłoszeniem skargi czy reklamacji.

Czy w przyszłości marihuana zastąpi antybiotyki?

Najnowsze badania wykazały, że kannabinoidy zawarte w marihuanie mogą wykazywać działanie bakteriobójcze, na szczepy bakterii zidentyfikowane jako antybiotykoodporne. Wyniki te dają nadzieję, na zastąpienie antybiotyków inną naturalną substancją, o znacznie mniejszych skutkach ubocznych. Kwestia ta wymaga jednak dalszych badań.

Źródło informacji: https://tanienasionamarihuany.pl/

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu czerwiec 8, 2022